جلوگیری از تجزیه گاز استیلن
روش های پایدار نمودن گاز استیلن
آوریل 10, 2020

محل جوشکاری و محل استقرار کپسول‌های استیلن باید حداقل ‌۱۴ متر از یکدیگر فاصله داشته باشند تا ‌از برخورد و رسیدن جرقه به کپسول‌ها و احتمال انفجار و آتش‌سوزی جلوگیری شود .

چنانچه شیر خروج استیلن یخ بزند باید با آب گرم یا کیسه شن داغ آن را گرم و باز کرد و هرگز نباید هیچ ‌نوع شعله آتش جهت این منظور بکار برد .

کپسول‌های محتوی گاز استیلن و همچنین کپسول‌های خالی و نیز کپسول‌های اکسیژن را باید همیشه بطور ‌قایم روی زمین قرارداد و با زنجیر و تسمه طوری آن ها را به دیوار مهار کرد که مانع از وازگون شدن آن ها شود . زیرا در صورت سقوط کپسول استیلن ممکن است بر اثر برخورد آن به پای کارگران ‌یا یکی دیگر از اعضای آنان حادثه‌های خطرناکی بوجود آید و صدمات جبران ناپذیری در جهت معلولیت کارگران ایجاد نماید و همچنین امکان انفجار کپسول هم وجود دارد .

شیر باز و بسته شدن گاز باید سالم باشد و خوب کار کند . همچنین دستگاه تنظیم فشار نیز کار خود را به خوبی‌ انجام دهد .

کپسول استیلن را نباید در معرض حرارت نور خورشید بخاری کوره ‌یا تنور قرار داد. زیرا براثر حرارت، ‌استیلن تجزیه می‌شود و فشار درون کپسول بالا می‌رود و خطر انفجار بوجود می‌آید‌ . به همین جهت باید هنگام جوشکاری گاه به گاه حرات بدنه کپسول استیلن را با دست لمس نمود و هر گاه حس شود که حرارت آن از حرارت دست بیشتر است به جهت احتیاط کار جوشکاری را موقتاً تعطیل نمود تا کپسول حرارت طبیعی خود را مجدداً بدست آورد .

هرگز نباید بطور ناگهانی شیر کپسول اکسیژن را بطور کامل باز کرد زیرا موجب سوختن شیر تقلیل فشار ‌می‌شود و آتش سوزی بوجود می‌آید . چون جریان یافتن سریع اکسیژن متراکم در شیر تقلیل فشار را نیز از کار می‌اندازد .

هرگز نباید شیر کپسول اکسیژن را روغنکاری و گریس کاری کرد . زیرا در صورت آلوده بودن شیر کپسول‌ ‌اکسیژن، به محض باز کردن انفجاری در شیر، تقلیل فشار رخ می‌دهد و کارگر جوشکار را دچار سوختگی شدیدی می‌کند.

قطعات لوله گاز استیلن را به وسیله بست اتصال به یکدیگر محکم کنید تا از هم جدا نشود. البته حتی‌الامکان باید سعی شود که از شیلنگ‌های یک تکه استفاده شود برای روشن کردن مشعل باید همیشه ابتدا شیر کپسول اکسیژن را باز کرد و سپس شیر کپسول استیلن را و در موقع خاموش کردن مشعل نیز باید بر عکس عمل کرد یعنی اول شیر کپسول استیلن و بعد شیر کپسول اکسیژن را بست.

باید از پرتاب کردن و غلتاندن سلیندر‌ها خودداری کرد.

کپسول‌ها را باید بطور عمودی و دور از حرارت و نور مستقیم خورشید و اشعه و سرمای شدید انبار کرد . ‌

شیر سلیندرها باید محکم بسته شوند و هیچ‌گونه نشتی نداشته باشند و هنگام استفاده شیر باید به ‌آهستگی و خیلی کم باز شود.

شیر کپسول‌های خالی باید بسته باشند و کلا‌هک حفاظتی آنها نصب شود.

شیر سلیندر همیشه با دست باز و بسته شود و نباید از ابزار و آچار غیر استاندارد برای باز کردن و بستن آن‌ استفاده نمود.

سلیندرها را نباید با جرثقیل‌های سقفی حمل نمود.‌

سلیندر‌های استیلن و اکسیژن را نباید با هم و در یک جا انبار کرد. ‌

به تاریخ تولید درج شده بر روی بدنه کپسول‌ها توجه کنید و از استفاده از کپسول‌های قدیمی و فرسوده و‌ معیوب خودداری نمایید.

8 Comments

 1. با سپاس گروه خوبتون
  طلاعات مفید و جامع بود

 2. با سپاس از گروع خوبتون
  اطلاعات مفید و جامع بود

 3. سعید گفت:

  سلام
  ممنون میشم خطرات بهداشتی کار با جوش استیلن رو هم بگید
  اعم از خطرات اشعه جوش اینکه طول موج هر کدوم از اشعه ها uv و IR چقدر است در چه فاصله ای به چشم اسیب می زند چه اسیبی می زند؟چه عینکی با چه درجه تیرگی برای محافظت از چشم لازم است؟
  گازها و بخارات حاصل از اکسی گاز چه چیزهای می باشد؟خطرات هر کدام و وسایل حفاظت فردی مناسب بخارات و گازهای ایجاد شده چه چیزهای می باشد؟
  ممنون میشم دقیقا این موارد رو توضیح بدهید

 4. 3pide nuorozi گفت:

  with thanks for your attention

 5. 3pide nuorozi گفت:

  thank you for your encouragement

 6. undress vio گفت:

  Say, you got a nice article post.Really thank you! Great.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *