مانومتر یا رگلاتور استیلن

شیر سیلندراستیلن
شير کپسول استيلن
فوریه 3, 2017
مانومتر یا رگلاتور اکسیژن
فوریه 3, 2017


یکی از دستگاه هایی که جهت اندازه گیری فشار به کار می رود ، مانومتر صنعتی (رگلاتور) است ، در واقع مانومتر فشار سنجی است که با آن فشار گاز محبوس در یک ظرف را اندازه گیری می کنند .
مانومترها در مصارف صنعتی نیز کاربرد دارند که عموما در کارهای جوش و برش به کار می روند. در مصارف صنعتی به مانومتر، «رگلاتور» و یا «فشار شکن» نیز گفته می شود که برای کاهش فشار گاز کپسول هنگام جوشکاری و یا برش فلزات به کار می روند .
مانومترهای صنعتی معمولا از فلزاتی مانند برنج و فولاد برای تحمل فشار گاز ساخته می شوند .
مانومترها جزو ابزارهای جوش و برش دسته بندی می شوند .

استیلن در فشارهای بالا یک گاز انفجاری است. نباید در فشارهای بیش از psi 15 استفاده شود.

سیلندرهای استیلن مورد استفاده تجاری با فشار سیلندر 500 psi (3447/5 کیلو پاسکال) عرضه می شوند. این وظیفه تنظیم کننده استیلن است که فشار سیلندر را به فشار مورد نیاز کاهش دهد.

در واقع رگلاتور یا همان مانومتر وسیله ای است فشار شکن که برای تنظیم و کنترل فشار انواع مختلف گازها مورد استفاده قرار می گیرد.

مانومتر دارای دو گیج (درجه) است که گیج فشار بالا موجود در سمت ورودی مانومتر استیلن از 0 تا 500 psi (3447/5 کیلوپاسکال) درجه بندی شده است. این گیج فشار موجود در داخل سیلندر استیلن را نشان می دهد.

گیج در سمت خروجی مانومتر استیلن که گیج فشار پایین نیز نامیده می شود، از 0 تا 30 psi (207 کیلوپاسکال) درجه بندی می شود. این گیج فشار گاز در شیلنگ منتهی به مشعل جوش را نشان می دهد. حداکثر فشار کار ایمن برای استیلن 15 psi (103/4 کیلوپاسکال) است.