ماده متخلخل سیلندر گاز استیلن و عملکرد آن
آوریل 10, 2020
بررسی و معرفی جوش سر به سر میلگرد با گاز استیلن و فشار(جوش فورجینگ)
ژانویه 24, 2021
ایمنی سیلندر

_گازهای خود را بشناسید

قبل از استفاده از هرگاز درباره ی ویژگی ها و خطرات مربوط به آن گاز مطالعه کرده وآگاهی کامل داشته باشید . سیلندرها باید توسط پرسنل مجرب و آموزش دیده بکار گرفته شوند .

_استیلن

استیلن دارای بوی مشخص سیر است و کمی سبکتر از هواست . استیلن با هوا یا اکسیژن مخلوط می شود که در طیف گسترده ای از آن مورد احتراق قرار می گیرد. از ترکیبات بیشتر از 65% مس استفاده نکنید؛ به این دلیل که فلز مس با گاز استیلن واکنش میدهد و خطر ابتلا به آتش سوزی را افزایش می دهد .

_اکسیژن

اکسیژن گازی فاقد رنگ و بو است که کمی سنگین تر از هواست . اکسیژن خالص احتراق را افزایش می دهد .

روغن ، گریس یا چربی در تماس با اکسیژن خود به خود مشتعل یا منفجر می شود .

بنابراین برای تمیز کردن گرد و غبار از روی لباس کار خود هرگز از اکسیژن استفاده نکنید . اگر لباس شما به روغن ، گریس یا موادی که با اکسیژن واکنش سریع می دهند آغشته باشد خطر احتراق وجود خواهد داشت .

_تجهیزات خود را بررسی کنید

همیشه ابزارهای جوشکاری خود را در شرایط مناسب و خوبی نگهداری کنید. تنظیم کننده های معیوب، شیرهای یک طرفه، شیلنگ ها و .. را عوض کنید.

روغن و گریس را از تجهیزات دور نگه دارید.

_مراقبت از سیلندر

جهت باز نمودن شیر یا دریچه ورود و خروج گاز استیلن هرگز از چکش ، آچار و یا ابزار دیگر برای ضربه زدن به آن استفاده نکنید و تنهااز نیروی دست استفاده کنید .

درواقع سیلندر را در معرض شوک مکانیکی غیر طبیعی قرار ندهید زیرا ممکن است سبب آسیب به بدنه سیلندر، توده متخلخل در استوانه سیلندر یا شیر شود. آسیب این موارد سبب احتراق سیلندر استیلن می شود. با آسیب دیدن شیر یا دریچه ورود و خروج گاز و همینطور بدنه سیلندر امکان نشت گاز وجود دارد که درنهایت سبب احتراق آن می شود. آسیب دیدن ماده متخلخل باعث به وجود آمدن فضای خالی در سیلندر می شود که این فضای خالی موقعیت مناسب را برای تجزیه گاز استیلن فراهم کرده و خطر آتش سوزی را افزایش می دهد.

_گازهارا منتقل نکنید

هرگز گازی را از یک سیلندر وارد سیلندر دیگر نکنید.

پرکردن سیلندر باید در جایگاه مخصوص آن و توسط افراد مجرب صورت بگیرد.

متأسفانه عدم رعایت این نکته سبب از دست دادن جان اشخاص شده است.

_سیستم های توزیع گاز

به دلیل ایمنی و بازده مناسب توصیه ما این است که سیلندرهارا در اتاقک های جداگانه یا در محفظه های توزیع گاز نگهداری کنید .

هرگز سیلندرها را در عرشه شناور و یا زیر موتورخانه نگهداری نکنید .

_درصورت وقوع آتش سوزی

تمام سیلندرها را به مکانی امن برسانید. اگر ممکن نیست، در یک پناه گاه قرار گرفته و سیلندرها را با مقدار زیادی از آب خنک کنید. سرد کردن را ادامه دهید تا زمانی که سیلندرها سرد بمانند.

سیلندرهای استیلن پس از سرد شدن به وسیله ی آب ، باید برای افزایش حرارت بعدی چک شوند؛ که اگر حرارت سیلندر افزایش یافته باشد نشان دهنده ی تجزیه استیلن است، در این صورت به سرد کردن ادامه داده و زمانی که کاملا سرد شد آن ها را روی تخته قرار دهید.

_تهویه مناسب را تضمین کنید

گازهای فشرده، اگر به مقدار کافی آزاد شوند ، جایگذین اکسیژن طبیعی هوا شده و بدون هشداری سبب خفگی می شوند. همیشه از تهویه مناسب اتاق ها یا مکان های محدودی که سیلندرها در آنجا نگهداری می شوند اطمینان حاصل کنید.

_مواد خطر ناک

همیشه سیلندرها را از روغن ، اسیدها ، مواد شیمیایی و آب نمک دور نگه دارید تا از خطر آتش سوزی و خوردگی بیش از حد جلوگیری شود .

توصیه می شود سیلندرها را روی تکیه گاه های فولادی گالوانیزه نگهداری کنید تا از خوردگی جلوگیری شود .

_از تغییرات درجه حرارت شدید خودداری کنید

از قرار دادن سیلندرها در گرما و سرمای شدید خودداری کنید . از سیلندرها دور از منابع گرما و نور آفتاب نگهداری کنید .

هرگز برای افزایش ظرفیت جریان ، گرمایی به سیلندر وارد نکنید.

_حمل و نقل گازها

برای جابجا کردن سیلندر آن را از قسمت شیر و درپوش محافظ آن بلند نکنید .

هرگز هنگام بلند کردن سیلندرها روی صفحه ، از آهنربا ، زنجیر یا تسمه استفاده نکنید . برای مسافت های کوتاه نیز از یک چرخ دستی استوانه و یا وسیله مناسب دیگر برای حمل سیلندر استفاده کنید

_سو استفاده از سیلندرها

هرگز از سیلندرها به عنوان غلطک ، تکیه گاه ، کمک کننده و یا هر منظور دیگری استفاده نکنید .

ممکن است با وارد آمدن فشار به سیلندر بدنه ی آن آسیب ببیند و یا ماده متخلخل داخل سیلندر دچار آسیب شود و نشت گاز و احتراق صورت بگیرد .

از قرار دادن سیلندرها در جایی که ممکن است به مدار الکتریکی اتصال یابند خودداری کنید.

نظرات بسته شده اند